Czy mogę podawać dziecku witaminy?

Jeśli masz noworodka, możesz się zastanawiać, czy mogę podawać dziecku witaminy? Istnieje pewne ryzyko i korzyści związane z uzupełnianiem diety dziecka witaminami. Na przykład, nie jest dobrym pomysłem podawanie dziecku witamin, jeśli cierpisz na chorobę przewodu pokarmowego lub mukowiscydozę. Niektórzy lekarze zalecają jednak podawanie witamin dzieciom karmionym piersią. Poza tym Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie wymiotować po zażyciu witamin, więc możesz je bezpiecznie podawać zawsze, gdy jest to wygodne.

Jednak niektóre witaminy są lepiej wchłaniane przez organizm niż inne. Brokuły wchłaniają więcej witamin niż multiwitamina, na przykład. Jednak zbyt duże spożycie witamin może mieć niekorzystne skutki. Duże dawki witaminy A, C lub D mogą powodować objawy toksyczne i bóle głowy. Ponadto, zbyt duża ilość witaminy D może powodować wysypki. Jeśli zastanawiasz się: „Czy mogę podawać mojemu dziecku witaminy?”, nie wpadaj w panikę. Wystarczy zastosować się do tych wskazówek, a będziesz na dobrej drodze.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca jedynie podawanie dziecku suplementów witaminowych zawierających witaminy A, C i D. Niektóre z nich zawierają inne składniki. Farmaceuta będzie wiedział, z którego z nich Twoje dziecko skorzysta najbardziej. Suplementy witaminowe nie są zalecane dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, ponieważ zbyt duża ich ilość może być niebezpieczna. I nigdy nie podawaj dziecku dwóch rodzajów witamin jednocześnie! Jeśli nie jesteś pewna, spróbuj oleju z wątroby dorsza lub kropli witaminowych.

Możesz zdecydować się na podanie dziecku witamin prenatalnych, które mają na celu wspieranie zdrowego rozwoju mózgu. Kiedy dziecko zaczyna jeść stałe, otrzyma mniej składników odżywczych z formuły i będzie musiało uzyskać więcej składników odżywczych z innych pokarmów. Jeśli jednak Twoje dziecko nie chce jeść pokarmów stałych, porozmawiaj z pediatrą o suplementacji. Pamiętaj jednak, że dieta dziecka jest nadal najlepszym źródłem witamin i minerałów.

Kiedy powinnam podawać dziecku witaminy? Dobrze jest porozmawiać z lekarzem o suplementacji witaminą D w czasie ciąży. Mogą one wynosić nawet 2000 IU dziennie. Niedobór witaminy D jest poważnym ryzykiem dla noworodków ze względu na ich brak ekspozycji na światło słoneczne i fakt, że ich skóra jest zakryta przez większość czasu. Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie będziesz chciała uzupełnić dietę swojego dziecka suplementami witaminy D.

Istnieje wiele rodzajów suplementów witaminy D dla niemowląt, a ilość każdej witaminy jest bardzo różna. Suplementy witaminy D powinny być podawane niemowlętom, które nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D z mleka matki. Dobrą zasadą jest podawanie dziecku 400 IU witaminy D dziennie. Jeśli jednak masz dziecko karmione formułą, możesz chcieć uzupełnić jego dietę o krople witaminy D. Jest to dobry pomysł, jeśli Twoje dziecko nie wypija 32 uncji mleka dziennie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top