Jak leczyć wystające uszy u niemowląt

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu superrodzice.pl

Jeśli Twoje dziecko ma wystające uszy, prawdopodobnie martwisz się, jak je leczyć. Istnieje wiele sposobów na ich naprawę, niektóre drastyczne, a niektóre delikatne. Możesz spróbować założyć na nie łatkę lub użyć specjalnych klejów, aby przykleić je z powrotem. Niezależnie od tego, na jaki sposób leczenia się zdecydujesz, pamiętaj, aby ściśle je monitorować. Jeśli ucho zagina się pod głową lub przemieszcza, być może trzeba będzie uciec się do operacji.

Choć większość przypadków wystających uszu ma podłoże genetyczne, często są one objawem innego problemu. Wypukłość może być spowodowana nadmierną ilością chrząstki lub niezwykle głęboką konchą. Jest to zazwyczaj stan wrodzony, a większość dzieci z wydatnymi uszami ma w rodzinie historię tego problemu. Choć nie ma to wpływu na zdrowie czy słuch dziecka, może rozpraszać i prowadzić do samoświadomości. Z tego powodu wielu rodziców decyduje się na leczenie swoich niemowląt.

Najbardziej skutecznym leczeniem wystających uszu u niemowlaka jest formowanie. To leczenie ponownie kształtuje uszy i jest najbardziej skuteczne, jeśli rozpoczął się w ciągu pierwszych kilku tygodni życia niemowlęcia. Innym sposobem leczenia jest operacja, która może skorygować problem i zwykle występuje, gdy dziecko ma siedem do dziesięciu lat. Nicklaus Children’s Hospital jest jednym z jedynych na Florydzie specjalistów od zaburzeń czaszkowo-twarzowych i oferuje kompleksowe zarządzanie tym stanem. Konferencja Pacjentów i Rodzin BWS powraca na rok 2022.

Choć terapia taśmowa jest skuteczną metodą ponownego kształtowania ucha, nie powinna być stosowana jako jedyne leczenie. Wiele deformacji ucha są bardziej skomplikowane niż proste taping może poprawić. Zaklejanie może spowodować cofnięcie się ucha i powstanie nowej deformacji. Co gorsza, może spowodować infekcję. W wielu przypadkach, taśma może nawet spowodować blizny. Jeśli rozważasz operację, upewnij się, że wybierasz lekarza z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Jak dziecko rośnie, ucho prawdopodobnie odrośnie na miejsce. W międzyczasie uszy będą prawdopodobnie dokuczane przez rówieśników, ale wyrosną bez żadnych zastrzeżeń. Warto zauważyć, że 30% dzieci z wystającymi uszami rodzi się z normalnie wyglądającymi uszami. Jest to zaburzenie o podłożu genetycznym. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli podejrzewasz wystające uszy u niemowlęcia.

W większości przypadków problem można leczyć bez operacji. Jeśli uszy dziecka są wystające i wpływają na słuch dziecka, lekarz może zalecić dopasowanie dziecka z silikonowym urządzeniem, które bezpiecznie pasuje do ucha. Aparat jest najbardziej skuteczny, gdy dziecko jest małe, ponieważ chrząstka jest jeszcze plastyczna. Gdy dziecko urośnie do co najmniej 6 tygodni, zabieg chirurgiczny jest zazwyczaj zakończony.

Chirurgia może być konieczna, jeśli uszy dziecka są zdeformowane. Chirurg plastyczny może wykonać operację, aby skorygować problem. Jednak operacja jest nadal jedynym rozwiązaniem, jeśli problem nie jest traktowany we wczesnych etapach życia. Szyny do uszu są świetną pierwszą opcją, ale operacje uszu są bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Jeśli Twoje dziecko jest młodsze, szyny uszne mogą być najlepszym rozwiązaniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top