Jak długo karmić dziecko – informacje, które musisz znać

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy też karmisz mlekiem modyfikowanym, możesz mieć pytania dotyczące czasu karmienia dziecka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci ustalić optymalny harmonogram karmienia dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i jego schemat karmienia będzie się różnił. Głodne dziecko może potrzebować karmienia co godzinę, podczas gdy łatwo zaspokajające się dziecko może potrzebować karmienia co trzy lub cztery godziny. Choć możesz mieć wrażenie, że karmisz dziecko cały czas, jest to tylko chwilowe. W rzeczywistości Twoje zapasy wzrosną wraz ze wzrostem dziecka.

Pełnowartościowy, zdrowy noworodek jest najlepiej karmiony 8-12 razy dziennie przez pierwsze dwa do czterech tygodni. Niektórzy członkowie rodziny o dobrych intencjach będą zachęcać Cię do rzadszego karmienia dziecka, ale nie jest to zalecane. Zamiast tego powinnaś zwracać uwagę na sygnały, że dziecko potrzebuje karmienia. Mogą to być sygnały takie jak zwiększona czujność, poruszanie ustami, rycie lub ssanie. Podczas gdy Twoje dziecko może być senne przez pierwsze kilka dni, regularne karmienie zapewni mu odpowiednie odżywianie przez cały dzień.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez co najmniej sześć miesięcy. Korzyści z tej praktyki jest wiele. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka infekcji i zespołu nagłej śmierci niemowląt. Mleko matki ma działanie przeciwzapalne na organizm i może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka. Podczas gdy dłuższe karmienie piersią ma oczywiste korzyści, każda ilość pomoże. Dla większości niemowląt wyłączne karmienie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli nie jesteś pewna, skontaktuj się z pediatrą, aby uzyskać poradę.

Większość noworodków potrzebuje dwóch do trzech uncji formuły co trzy do czterech godzin. Przez pierwsze kilka dni karmienie ich co trzy do czterech godzin jest wystarczające. Jeśli jednak Twoje dziecko nie jest w stanie obudzić się, by się napić, czas na karmienie. Dziecko może spać przez krótki czas lub zamknąć usta i odwrócić się od piersi. Mimo to najlepiej jest poczekać z karmieniem dziecka do szóstego miesiąca życia, ale nadal najlepiej jest unikać karmienia dziecka częściej niż cztery razy dziennie.

Generalnie można wprowadzić nowy pokarm do dziecka w wieku od dwóch do sześciu miesięcy. AAP zaleca trzymanie się jednego pokarmu przez trzy do pięciu dni przed wprowadzeniem drugiego. W ten sposób dziecko może przyzwyczaić się do nowego smaku i tekstury, a jednocześnie czerpać te same korzyści. Do szóstego miesiąca życia należy wprowadzić stałe pokarmy. Chociaż dzieci zazwyczaj jedzą odpowiednią ilość, możliwe jest przekarmienie ich. Z tego powodu najlepiej jest wprowadzać dziecku pokarmy stałe w wieku sześciu miesięcy.

Kiedy należy karmić dziecko, pamiętaj, że karmienie powinno trwać co najmniej godzinę. Jeśli Twoje dziecko nie wypije całej formuły w ciągu godziny, czas spróbować kolejnego. Możesz też przechowywać butelki w lodówce do 48 godzin. Możesz również użyć sterylnej zmywarki z gorącą wodą, aby je wyczyścić. W miarę możliwości używaj gorącego cyklu suszenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdecydowanie odradza reżimowy schemat karmienia noworodków.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top