Ile razy dziennie należy karmić dziecko?

Dieta dziecka składa się z kilku posiłków i przekąsek w ciągu dnia. W zależności od wieku dziecka możesz je karmić nawet cztery razy dziennie. Najlepiej zaproponować mleko matki dziecku młodszemu niż dziewięć miesięcy. Zdrowe dziecko może również wypić trzy do czterech butelek mleka modyfikowanego dziennie. Możesz również karmić dziecko owocami i warzywami na przekąski. Oprócz mleka, Twoje dziecko powinno również dostać trochę tłuszczów lub olejów każdego dnia, więc ważne jest, aby zaoferować im przekąski w ciągu dnia.

Noworodki są zwykle senne przez pierwsze 24-48 godzin po urodzeniu. Podczas gdy niektórzy pracownicy medyczni zalecają budzenie dziecka więcej niż osiem razy dziennie, aby je nakarmić, inne ostatnie badania sugerują, że jest to niepotrzebne. Niektóre badania sugerują nawet, że budzenie dzieci do karmienia może skutkować większą utratą wagi przez dziecko. Podczas gdy niektóre nowe matki mogą być zaniepokojone zbyt częstym budzeniem swoich dzieci, ważne jest, aby pamiętać, że większość niemowląt wyrasta na czujne i aktywne, a one zaczną szukać niezależności wcześniej niż myślisz.

W zależności od wieku dziecka, możesz potrzebować karmić je nieco częściej niż w normalnym harmonogramie karmienia. Dzieci karmione wyłącznie piersią zazwyczaj karmią osiem do dziewięciu razy dziennie. Niektóre dzieci karmią szybko, inne wolniej. Jednak w miarę jak dziecko rośnie, będziesz je karmić rzadziej niż zwykle. Pamiętaj, że ilość pokarmu, którą spożywa dziecko, jest całkowicie subiektywna.

Chociaż karmienie dziecka jest głównym zmartwieniem dla większości rodziców, dzieci są zazwyczaj dobrymi sędziami głodu i sytości. Tak długo, jak prezentujesz odpowiednie pokarmy w odpowiednim czasie, nauczą się one, kiedy są gotowe do jedzenia. Poświęcenie czasu na naukę obserwacji wskazówek dziecka pomoże Ci wiedzieć, kiedy dziecko jest głodne i kiedy czas przestać.

Gdy Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby zaakceptować stały pokarm, możesz wprowadzić inne stałe pokarmy. Przez pierwsze kilka dni wprowadzaj łyżeczką owoce, warzywa i mięso. W miarę wprowadzania nowych pokarmów, należy odczekać trzy do pięciu dni, zanim zaoferujesz im mięso lub ryby. Odczekanie kilku dni po pierwszym karmieniu pomoże Ci ocenić ewentualne reakcje alergiczne, jakie Twoje dziecko może mieć na nowy pokarm.

Twoje dziecko prawdopodobnie będzie karmić piersią kilka razy dziennie w ciągu pierwszego miesiąca, ale dopiero około czwartego do szóstego miesiąca życia powinnaś zacząć podawać stałe pokarmy. Żołądek noworodka jest wielkości marmuru i może pomieścić tylko jedną lub dwie łyżeczki płynu na karmienie. Żołądek będzie rósł i rozszerzał się, więc dziecko będzie mogło łatwiej przyjmować pokarmy stałe. Pamiętaj też, aby śledzić wzrost i rozwój swojego dziecka.

Najlepiej jest karmić dziecko trzy do czterech razy dziennie. W ten sposób dziecko nie będzie czuło się pozbawione i bez problemu nauczy się jeść zdrowe pokarmy. Należy również pamiętać o ryzyku zadławienia, dlatego zawsze należy kroić jedzenie na mniejsze kawałki. Oprócz tych wskazówek, praktykowanie sztuki karmienia palcem zachęci Twoje dziecko do wyrobienia sobie zdrowych nawyków żywieniowych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top