Czy niemowlę może mieć anemię?

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu przedszkole126.pl

Jeśli Twoje niemowlę jest chore, możesz się zastanawiać: „Czy niemowlę może mieć anemię?”. Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu, w tym dziedziczne zaburzenia krwi, krwawienie oraz niskie spożycie żelaza. Najlepsze leczenie będzie zależało od przyczyny anemii, ale często jest to prosta zmiana diety. Jednak niektóre dziedziczne zaburzenia krwi mogą również prowadzić do anemii. W każdym z tych przypadków Twoje dziecko będzie wymagało opieki lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć anemię, umów się na wizytę u pediatry tak szybko, jak to możliwe. Powinnaś wspomnieć o wszelkich objawach, których doświadcza Twoje dziecko. Objawy anemii mogą być łagodne lub oczywiste. Jeśli Twoje dziecko traci krew przez stolec, może mieć tendencję do jedzenia dziwnych lub nieżywnościowych przedmiotów. Twoje dziecko może również mieć bladą skórę lub jeść rzeczy, które nie są żywnością. Chociaż może się to wydawać oznaką ukrytego problemu, należy udać się do lekarza, jeśli dziecko nadal wykazuje te objawy.

W NICU, dzieci często doświadczają anemii z powodu utraty krwi. Krew musi być pobierana od noworodka dla niektórych testów, a krew dziecka nie może być zastąpiona wystarczająco szybko. W rezultacie, Twoje dziecko doświadczy anemii. Anemia wcześniaków to stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Stan ten może być spowodowany krwawieniem wewnętrznym lub przeniesieniem krwi z matki na dziecko podczas ciąży.

Wiek, w którym niemowlęta zaczynają jeść pokarmy stałe, nie był związany z ryzykiem wystąpienia anemii. Dodatkowo, odsetek niemowląt spożywających mleko krowie i uzupełniające pokarmy stałe był niższy u niemowląt z anemią niż u niemowląt bez anemii. Przyjmowanie suplementów żelaza po urodzeniu jest zalecane, aby zapobiec nawrotom anemii. Suplementy te są często stosowane w leczeniu niedokrwistości wcześniaków, ale powinny być podawane tylko wtedy, gdy Twoje dziecko wcześniej na nią cierpiało.

Dzieci z niedokrwistością często doświadczają miesiączek, które mogą wymagać suplementów żelaza. Jeśli krwawienie jest ciężkie, Twoje dziecko może również potrzebować zabiegów zmniejszających przepływ krwi. Chociaż możesz nie podejrzewać swojego niemowlęcia o posiadanie anemii, objawy anemii są często trudne do zidentyfikowania. Istnieją jednak inne przyczyny anemii i w konkretnym przypadku Twojego dziecka będziesz musiała zasięgnąć porady lekarza. Najczęstszą przyczyną jest brak żelaza w diecie. U niemowląt żelazo jest przechowywane we krwi i jest niezbędne do szybkiego wzrostu.

Powszechność anemii u niemowląt wynosi 13,2% w Kanadzie i do 50% u dzieci rdzennych. Różne czynniki ryzyka tego stanu obejmują rdzenne pochodzenie, niską masę urodzeniową, przedłużone karmienie piersią i spożywanie mleka krowiego przed 12 miesiącem życia. Większość wytycznych zaleca wykonywanie badań przesiewowych u niemowląt w kierunku IDA podczas rutynowych wizyt kontrolnych u niemowląt. Może to być niedrogie rozwiązanie, ale może też spowodować poważne konsekwencje dla dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top