Kiedy dziecko zaczyna ząbkować

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, musisz się na to przygotować. Chociaż może to być frustrujące zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka, ząbkowanie jest nieuniknioną częścią rozwoju dziecka. Chociaż dokładny czas procesu ząbkowania może nie być przewidywalny, istnieje kilka podstawowych kroków, które możesz podjąć, aby złagodzić dyskomfort. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ząbkowaniu i czego się spodziewać. W końcu cały proces jest całkowicie normalny!

Pierwszy ząb to kamień milowy dla każdego rodzica, więc Twoje dziecko może zacząć płakać, gdy poczuje ból. Ząbkowanie może rozpocząć się już w trzecim miesiącu, ale nie musi trwać tak długo. Ząbkowanie trwa zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni. Niektóre dzieci mogą mieć swój pierwszy ząb zaraz po urodzeniu, podczas gdy inne mogą mieć go później. Niezależnie od wieku, ząbkowanie nie musi być bolesne dla Twojego dziecka. Ząbkowanie nie powoduje również biegunki.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, pojawiają się dolne pierwsze trzonowce, a następnie górne pierwsze trzonowce. Około trzynastu do dwudziestu miesięcy, zarówno górne jak i dolne pierwsze trzonowce mogą pojawić się jednocześnie. Zęby oczne, znane również jako kły dziecka, tworzą się około 14 do 16 miesiąca. Wypełniają one przestrzeń pomiędzy przednimi siekaczami a tylnymi trzonowcami. W wieku około siedemnastu do dwudziestu trzech miesięcy pojawiają się dolne zęby oczne.

Dziecko może mieć trudności ze snem, gdy zaczyna się ząbkowanie. W tym okresie ważne jest, aby trzymać się harmonogramu i unikać przerywania karmienia piersią. Możesz również masować dziąsła dziecka, aby złagodzić dyskomfort. Jeśli dziecko Cię ugryzie, krzyknij „ała”, aby złagodzić ból. Po tym czasie ból może ustąpić i dziecko zacznie jeść stałe pokarmy. Ważne jest, aby pamiętać, że ząbkowanie jest normalne i będzie normalną częścią rozwoju Twojego dziecka.

Ząbkowanie może rozpocząć się już w drugim miesiącu życia, chociaż pierwszy ząb zazwyczaj nie pojawia się do szóstego miesiąca życia. Niektórzy dentyści zauważyli rodzinną skłonność dziecka do ząbkowania. Jeśli Twoje dziecko w ogóle nie zaczęło ząbkować, lekarz zaleci rutynowe badanie, aby wykluczyć inne problemy. Jeśli jednak ząbkowanie zaczyna się nagle, nie martw się – dyskomfort zniknie w ciągu kilku dni.

Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle – dodatkowa ślina pomaga ukoić dziąsła i złagodzić ból. Możesz również zauważyć, że Twoje dziecko gryzie przedmioty, takie jak zabawki, pierścienie do ząbkowania lub Twoje palce. Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi dziecka podczas ząbkowania jest podanie czegoś twardego, co dziecko może żuć. Innym rozwiązaniem jest gumowy lub plastikowy gryzak, który można umieścić w lodówce. W przeciwnym razie, czysta szmatka namoczona we wrzącej wodzie zrobi.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, możesz użyć domowych środków, takich jak ibuprofen lub acetaminofen. Leki te są bezpieczne dla niemowląt w wieku sześciu miesięcy i starszych, ale mogą maskować niektóre znaczące objawy. Zawsze konsultuj się z lekarzem przed podaniem dziecku jakichkolwiek leków lub multiwitamin. Chociaż domowe środki zaradcze istnieją od wieków, niektóre badania sugerują, że są bezpieczne i skuteczne, najlepiej stosować je po konsultacji z pediatrą.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top