Ile waży zdrowe dziecko – informacje, które musisz wiedzieć

Zastanawiasz się, ile waży zdrowe dziecko? Nie jesteś sama! Wielu rodziców jest zainteresowanych tym, ile powinno ważyć ich dziecko. Istnieje kilka sprzecznych informacji. Należy pamiętać, że przyrost masy ciała u niemowląt rozpoczyna się zazwyczaj około szóstego tygodnia życia, a w ciągu pierwszych sześciu miesięcy dzieci przybierają około kilograma tygodniowo, jednak z wiekiem tempo to powoli maleje. Oto przewodnik, który pomoże Ci utrzymać dokładny szacunek wagi.

Waga Twojego dziecka może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym zdrowia matki rodzącej, liczby dzieci w łonie matki i jak daleko w ciąży była matka. Wcześniaki mogą być również mniejsze niż ich pełnowartościowe odpowiedniki. Podczas gdy pełnowartościowe dzieci mogą również ważyć mniej niż 9 funtów, jest to bardziej powszechne ze względu na genetykę, a nie przyczyny zdrowotne. Waga urodzeniowa dziecka powinna być monitorowana przez pediatrę, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze mogą stanowić poważne problemy medyczne.

Doktorzy będą śledzić wagę dziecka, długość i rozmiar głowy. Te pomiary pomogą im określić ogólny stan zdrowia dziecka, a jeśli wzrost jest nieprawidłowy, może to wskazywać na podstawowy problem medyczny. Podczas gdy waga noworodka może być bardzo różna, zazwyczaj mieści się w zakresie normalnej wagi. Przeciętne pełnowartościowe dziecko waży 6 funtów i 8 uncji lub 4,5 kilograma. Jeśli waga dziecka jest niższa od normy, lekarz zaleci odpowiedni sposób postępowania, aby dziecko wróciło na właściwe tory.

Wykresy centylowe używane przez pediatrów i lekarzy są pomocne w śledzeniu wzrostu wagi dziecka. Wykres centylowy pokazuje, gdzie Twoje dziecko mieści się w zakresie zdrowego wzrostu. Twoje dziecko powinno przybierać na wadze w stałym tempie, ale jeśli jego waga jest powyżej lub poniżej wykresu centylowego, jest to znak potencjalnych problemów. Nawet jeśli jest na górze lub na dole wykresu, nie ma nadwagi!

Otrzymanie średniej wagi dla każdego miesiąca pierwszych sześciu miesięcy Twojego dziecka jest cenną informacją, która pomoże Ci zrozumieć wzrost dziecka w czasie. Jeśli wzrost dziecka spowalnia w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, może to wskazywać na stan medyczny. Lekarz może pomóc w ustaleniu przyczyny. Lekarz sprawdzi również, czy nie występują inne czynniki, które mogą wpływać na wzrost. Jeśli martwisz się o wagę swojego dziecka, umów się na wizytę z pediatrą, aby uzyskać lepsze wyobrażenie o tym, ile powinno ważyć Twoje dziecko.

Twoja położna będzie również ważyć Twoje dziecko przez pierwsze dwa tygodnie. Jeśli karmisz dziecko piersią, położna prawdopodobnie poprosi o obserwację karmienia. Pomoże jej to ocenić wzrost i zdrowie dziecka. W przypadku konieczności zwiększenia liczby wizyt, położna może również chcieć częściej sprawdzać wagę dziecka. Oprócz wagi położna sprawdzi również wzrost dziecka i ciśnienie krwi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top