Jak rozpoznać kolkę u niemowlęcia

Jednym z najczęstszych niewyjaśnionych stanów u noworodków jest kolka. Kolka zaczyna się w ciągu kilku tygodni po urodzeniu. Kiedy Twój noworodek zaczyna płakać bez przerwy przez wiele godzin lub dni, prawdopodobnie zaobserwowałaś kolkę. Kolka może być oznaką nadmiernej stymulacji lub poważniejszego problemu, takiego jak refluks lub narażenie na dym papierosowy. Dzieci z kolką mogą również podciągać nogi, zaciskać pięści, zamykać oczy i wstrzymywać oddech.

Chociaż kolka jest zazwyczaj krótkotrwała dla dzieci, może być traumatycznym doświadczeniem dla rodziców. Gdy przytłacza cię kolka, poszukaj profesjonalnej pomocy. Jeśli nie możesz sama przypilnować dziecka, poproś kogoś bliskiego o przypilnowanie dziecka. Pamiętaj, aby nie potrząsać dzieckiem; może to spowodować uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. Ważne jest również, aby pamiętać, że płacz jest jedynym sposobem komunikowania się dziecka z Tobą i sprawowania kontroli nad nowym środowiskiem. Próba złagodzenia dyskomfortu dziecka poprzez przytulanie lub kojące dźwięki może zmniejszyć płacz w dłuższej perspektywie.

Pracownik służby zdrowia przeprowadzi badanie fizyczne i zapyta o historię medyczną dziecka. Lekarz może również zamówić testy, aby wykluczyć inne warunki medyczne. Kolka może być również wywołana przez niektóre pokarmy, zwłaszcza te, które przechodzą przez mleko matki. Jeśli karmisz piersią, możesz chcieć unikać pokarmów, które mogą wywołać kolkę, takich jak kofeina, czekolada i orzechy. Czasami kolka może być wywołana przez alergię na mleko lub nietolerancję laktozy.

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, dobrym pomysłem jest podzielenie się zadaniem opieki nad dzieckiem podczas kolki. Opiekunka do dziecka może zapewnić rozproszenie uwagi, podczas gdy ty opiekujesz się swoim dzieckiem. Opiekunka może nawet pomóc złagodzić płacz dziecka. Jeśli nie jesteś w stanie sama zająć się dzieckiem, poproś o pomoc przyjaciela lub członka rodziny. Podczas gdy opiekunka nie może cię zastąpić, nowy zestaw ramion może być wielką pomocą.

Colic jest częstym problemem wśród noworodków, więc nigdy nie należy zakładać, że twoje dziecko nie jest chore. Jeśli jednak wydaje Ci się, że Twoje dziecko dużo płacze, upewnij się, że udasz się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Poza tym, Twoje dziecko może mieć inne problemy zdrowotne, które mogą być przyczyną jego niepokoju. Podczas gdy nie ma pewnego lekarstwa na kolkę, możesz spróbować różnych domowych środków, aby uspokoić swoje dziecko.

Dziecko z kolką zwykle ma niestały wzór płaczu przez krótki czas i jest trudne do zaspokojenia. Zmiana sposobu karmienia może pomóc uspokoić dziecko, ale stan ten zwykle ustępuje do 3 do 6 miesięcy. Twój lekarz prawdopodobnie zapyta Cię o to, czy Twoje dziecko jest głodne, czy nie. Aby pomóc uspokoić dziecko, spróbuj częściej bekać podczas karmienia. Twoje dziecko może również potrzebować zmiany środowiska, lub zmiany harmonogramu karmienia.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje niemowlę ma kolkę, lekarz prawdopodobnie przepisze proste, naturalne leczenie. Chociaż objawy kolki mogą nie być poważne, ważne jest, aby uniknąć wszelkich zabiegów medycznych, które mogłyby zaszkodzić dziecku. W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać probiotyki, aby zrównoważyć „złe” bakterie w układzie pokarmowym. Również częste karmienie małymi porcjami może uspokoić dziecko, podobnie jak przytulanie i ssanie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top