Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z naszedziecko.pl
Kiedy będziesz zawijać swoje dziecko, prawdopodobnie będziesz chciała wiedzieć: Co to znaczy zawinąć dziecko? Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć. Najważniejszą rzeczą jest dokładne sprawdzenie chusty zanim zaczniesz. Szukaj słabych miejsc, rozdarć i luźnych szwów. Upewnij się również, że chusta jest wygodna dla Twojego dziecka. Unikaj wywierania zbyt dużego nacisku na szyję i plecy dziecka. Jeśli czuje się ono niewygodnie, zawsze możesz zacisnąć chustę. Pamiętaj również, aby trzymać dziecko ergonomicznie – szyja i plecy powinny być podparte, a gniazda biodrowe prawidłowo wyrównane.
Aby prawidłowo owinąć dziecko, zacznij od umieszczenia środkowego znaku na środku klatki piersiowej. Następnie przynieś ogonek do przeciwległego ramienia. Z części środkowej powinnaś zrobić woreczek, wystarczająco duży, aby wygodnie utrzymać dziecko. Następnie wprowadź nóżki dziecka do woreczka. Następnie przeciągnij górną część chusty na ramię dziecka, chowając dolną część między pieluszką a ciałem dziecka.
Przy owijaniu noworodka pamiętaj o użyciu miękkiego, lekkiego materiału, który nie będzie dusił dziecka. Nie używaj wełny jagnięcej ani miękkich zabawek. Nie owijaj też dziecka króliczym dywanikiem. Te ostatnie mogą być dla dziecka zbyt ciepłe. Owijanie powinno odbywać się od dołu szyi, a nie wokół twarzy. Jeśli dziecko zacznie się turlać, przerwij owijanie.
Badania nad owijaniem niemowląt pokazują, że może ono pomóc w zapobieganiu przewracania się wcześniaków na brzuszek. Promuje również lepszy rozwój nerwowo-mięśniowy, pozwalając dziecku rozwinąć większą kontrolę nad własnym ciałem. Badania wykazały, że opieka matek kangurów zwiększa przywiązanie między matką a niemowlęciem. Jednak obecne dowody wskazują, że swaddling nie jest korzystny dla niemowląt z niektórymi warunkami zdrowotnymi. Ponadto, bardzo wcześniaki i chore dzieci mogą nie być gotowe do swaddlingu w młodym wieku.
Niektórzy eksperci zalecają, aby rodzice unikali swaddlingu dziecka, jeśli mają historię dysplazji stawów biodrowych lub innych problemów. Zalecają również, aby rodzice przestali nosić dziecko w chuście, gdy zauważą nadmierny płacz lub dziecko jest w stanie się przewrócić. Ponadto, zawijanie dziecka w chusty nie zmniejsza ryzyka wystąpienia SIDS lub innych powikłań. Dlatego ważne jest, aby przed zawinięciem dziecka skonsultować się z lekarzem.
Przy zawijaniu dziecka pamiętaj, aby trzymać górne szyny pod brodą. Następnie należy skrzyżować dolną szynę pod pupą dziecka. Należy również zadbać o to, aby w trakcie owijania trzymać nóżki dziecka. Zawsze pamiętaj, aby słuchać sygnałów swojego ciała i w razie potrzeby robić przerwy. Podczas owijania dziecka pamiętaj, aby co jakiś czas robić przerwy. Przerwa zdziała cuda dla Twojego dziecka i Twojego zdrowia.
Swaddling to technika uspokajająca, która pomaga dziecku dostosować się do życia poza łonem matki. Pomaga uspokoić dziecko i naśladuje ciepło łona, co pomaga zapobiegać odruchom startowym. Pomaga również utrzymać ciepło dziecka i sprawia, że jest mu przytulnie. Nie ma jednak gwarancji, że kołysanie zapobiegnie SIDS, dlatego też należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej techniki dla Twojego dziecka.
Podobne tematy