Jak szybko rośnie niemowlę – informacje, które powinnaś znać

Jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o tym, jak szybko rośnie niemowlę, ale najważniejszym czynnikiem jest to, ile ono waży. Na szczęście wzrost dziecka jest mierzalny i dostępne są wykresy, które pozwalają zmierzyć wzrost. Światowa Organizacja Zdrowia publikuje standardowe wykresy wzrostu niemowląt dla sześciu krajów. Większość z tych wykresów uwzględnia idealne warunki wzrostu dla Twojego dziecka, w tym karmienie piersią. Jednak rzeczywiste tempo wzrostu dla Twojego dziecka może się różnić.

Przez pierwsze sześć miesięcy, dzieci rosną o 1 do 1,5 cala w długości. Między szóstym a dziewiątym miesiącem, rosną około pół cala na miesiąc. Do 10-12 miesięcy, niemowlę powinno być co najmniej dwa razy dłuższy niż był w momencie urodzenia. Większość wzrostu niemowląt jest w tułowiu. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą spowolnić lub przyspieszyć tempo wzrostu Twojego dziecka.

Średnie tempo wzrostu niemowlęcia opiera się na kilku czynnikach. Na przykład, na wagę i wzrost Twojego dziecka wpłynie genetyka, odżywianie, poziom aktywności i warunki zdrowotne. Tempo wzrostu niemowląt karmionych piersią i niemowląt karmionych mieszanką różni się od siebie. Jeśli tempo wzrostu Twojego dziecka jest zbyt wolne lub zbyt szybkie, być może nadszedł czas, aby szukać pomocy medycznej. Na szczęście istnieje kilka zasobów, które dostarczają dokładnych i aktualnych informacji dotyczących tempa wzrostu niemowląt.

Twoje dziecko zyska około 8 uncji wagi w ciągu pierwszych czterech tygodni, które ponownie straci do 10 do 12 dni. Zdrowy noworodek będzie zyskiwał od 0,7 do czterech uncji (23g) dziennie, co oznacza, że zyska około 1,5 do dwóch cali na miesiąc. Przeciętne pełnoprawne dziecko będzie miało od 18 do 22 cali długości, co jest normalnym zakresem. Oznacza to, że Twój noworodek będzie rósł około 1,5 do dwóch cali na miesiąc w pierwszym miesiącu.

Do czasu, gdy Twoje dziecko ma jeden miesiąc, powinno być w stanie skupić oba swoje oczy. W tym wieku większość niemowląt może śledzić obiekty, które się poruszają, ale preferują ludzkie twarze. Z odległości 45 cm będą wpatrywać się w oczy rodzica. Twoje dziecko jest również w stanie rozpoznać Twój głos i rozpoznać głośny hałas. Powinieneś być świadomy, że on lub ona stanie się zaskoczony, gdy coś głośnego wydarzy się wokół niego lub niej, a on lub ona zacznie mrugać szybciej w wyniku.

Przyspieszenie wzrostu spowalnia około sześciu miesięcy życia, więc lekarze używają znormalizowanych wykresów wzrostu, aby wykreślić wzrost dziecka. Waga dziecka powinna podwoić lub potroić jego wagę urodzeniową do czasu, gdy będzie ono miało cztery do sześciu miesięcy. Chłopiec w tym wieku powinien ważyć około 19 funtów, a dziewczynka około 21 funtów i 3 uncje (6,6 kg). Jako maluch, Twoje dziecko powinno przytyć około 5 funtów między jednym a dwoma latami życia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top