Polip miazgi zęba mlecznego – jak go leczyć?

polip miazgi zeba mlecznego

Polip miazgi zęba mlecznego to przerośnięta tkanka miękka wystająca z zęba. Zwykle jest bezbolesny, ale z powodu silnego unaczynienia może powodować obfite krwawienia. Przyczyną często bywa głęboka próchnica, a leczenie jest konieczne, by zapobiec rozwojowi stanu zapalnego.

Co to jest polip miazgi zęba mlecznego?

Polip miazgi (sprawdź też: https://dentinfo.pl/polip-miazgi/) zęba mlecznego to miazga zębowa pokryta nabłonkiem, która wydostaje się z zęba przez spowodowany próchnicą ubytek. Próchnica mlecznych zębów rozwija się bardzo szybko i gwałtownie, a nieleczona może prowadzić do głębokich ubytków, przez które wydostaje się miazga zębowa. Miazga jest silnie unaczynioną i unerwioną tkanką wypełniającą jamę zęba. Zdrowa miazga stanowi barierę ochronną przed wnikaniem drobnoustrojów do organizmu. Gdy ulegnie zakażeniu i wydostaje się na zewnątrz przez ubytek, przybiera „kalafiorowaty”, gąbczasty kształt w kolorze bladoróżowym lub czerwonym. Zazwyczaj jest tworem zupełnie bezbolesnym, wywołującym jedynie dyskomfort w przypadku uciśnięcia, jednakże ze względu na mocne unaczynienie, polip może obficie krwawić, gdy zostanie naruszona jego struktura. Wyróżniamy wiele metod leczenia i usuwania polipów miazgi.

Polip miazgi zęba mlecznego – przyczyny powstawania polipów

Polipy zwykle powstają u dzieci i młodzieży wskutek rozwijającego się u nich procesu próchnicowego zębów mlecznych. Mogą również pojawić się w zębach zdrowych po patologicznym starciu zęba lub złamaniu jego korony.

Zmiany zapalne w miazdze wywoływane są przez czynniki bakteryjne, chemiczne, radioaktywne, mechaniczne (w wyniku urazu), bodźce termiczne, choroby zakaźne lub zaburzenia przemiany materii.

Leczenie polipów miazgi zęba mlecznego

Pomimo braku dolegliwości bólowych, konieczne jest leczenie stomatologiczne zęba objętego procesem zapalnym. Ubytek i głęboka próchnica mogą powodować rozszerzanie się zakażenia na sąsiednie zęby, dziąsła lub nawet wgłąb organizmu do nerek albo serca, dlatego tak istotna jest szybka interwencja stomatologiczna. Leczenie jest objawowe oraz przyczynowe, a więc polega na usunięciu polipa i wyleczeniu próchnicy, która spowodowała jego pojawienie się. Najczęściej stosuje się leczenie kanałowe zęba lub usunięcie polipa, zabezpieczenie odsłoniętej miazgi i założenie wypełnienia. Zasadniczo wyróżniamy trzy metody leczenia miazgi:

  1. Pokrycie bezpośrednie miazgi – nałożenie na obnażoną miazgę odpowiedniego preparatu leczniczego, np. wodorotlenku wapnia, konglomeratu trójtlenków metali, formokrezolu lub środka wiążącego na bazie żywicy (żywica adhezyjna).
  2. Pulpotomia – usunięcie części miazgi. Po jej przeprowadzeniu stosuje się jeden z czterech preparatów wypełniających wnętrze zęba: siarczan żelaza, wodorotlenek wapnia, konglomerat trójtlenków metali lub formokrezol.
  3. Pulpektomia – usunięcie całej miazgi w komorze i kanale korzeniowym. Po jej przeprowadzeniu stosuje się preparat opatrunkowy, który nie zakłóca wchłaniania korzenia zęba mlecznego, żeby umożliwić wyrośnięcie zęba stałego.

Według najnowszych badań po przeprowadzonej pulpotomii najwyższą skuteczność i biokompatybilność wykazywał konglomerat trójtlenków metali, który najlepiej pokrywał resztki korzenia nerwu zębowego. W przypadku pulpektomii najbardziej polecany jest tlenek cynku z eugenolem oraz pasta Vitapex (tlenek cynku/jodoform).

Warto pamiętać, że u małych dzieci leczenie stomatologiczne niewielkich polipów miazgi zębów mlecznych ogranicza się do obserwacji, gdyż zbyt obfite krwawienia z polipa utrudniają dentyście widoczność pola operacyjnego, jak również mocno denerwują dziecko. Usunięcie polipa odbywa się dopiero po zaostrzeniu się stanu zapalnego. 

Podsumowanie

Polip miazgi zęba mlecznego jest tworem niemalże bezbolesnym, jednak może przysporzyć dziecku wielu kłopotów w postaci silnych krwawień. Nieleczony polip może także doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia na inne tkanki, dlatego ważna jest szybka interwencja stomatologiczna i odpowiednia higiena jamy ustnej, aby zapobiegać powstawaniu ognisk próchnicowych i ubytków.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top