Jak zdiagnozować zespół Downa u niemowlęcia

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z matkapracujaca.pl

Jeśli zastanawiasz się, jak zdiagnozować zespół Downa u niemowlęcia, powinnaś wiedzieć, że istnieje kilka dostępnych metod. Twój lekarz wykona badanie krwi, aby określić, czy niemowlę ma to zaburzenie. Procedura polega na wprowadzeniu igły do pępowiny, pobierając niewielką ilość krwi. Ta próbka krwi jest następnie badana i analizowana w celu ustalenia, czy dziecko ma zespół Downa. Ten test zwykle nie trwa dłużej niż pięć minut i daje ostateczną odpowiedź.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć zaburzenie, powinieneś zobaczyć się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Chociaż można mieć zdiagnozowany stan po urodzeniu, istnieje wiele innych objawów, które mogą na niego wskazywać. Lekarz zleci badanie krwi, aby sprawdzić chromosomy dziecka. Wynik podwyższonego ryzyka nie oznacza, że dziecko ma zespół Downa. Dalsze badania będą konieczne, aby się upewnić.

Lekarz może również wykonać badanie CVS, aby wykryć wszelkie fizyczne nieprawidłowości u dziecka. Szczegółowa ultrasonografia może również wykryć stan, jeśli jest obecny. Badanie krwi jest zwykle wykonywane w połączeniu z USG, które służy do oglądania tkanek płodu dziecka. Podczas pierwszego trymestru lekarze mogą również wykonać test pobierania próbek kosmówki, aby określić ryzyko rozwoju zespołu Downa u dziecka.

Rodzice, którzy podejrzewają, że ich dziecko może mieć zespół Downa, mogą skorzystać z grupy wsparcia. Społeczność rodziców będzie doskonałym źródłem wsparcia i zachęty. Wielu rodziców dzieci z tym schorzeniem stwierdza, że pomocne jest znalezienie społeczności i grup wsparcia, które pomogą im poradzić sobie z problemem. W końcu ból ustąpi i pozytywne uczucia zajmą jego miejsce. Dziecku można pomóc dorosnąć do życia w społeczności, mieć pracę i wspaniałe relacje z innymi dziećmi.

Rutynowe badania przesiewowe dla dzieci z zespołem Downa są również ważne, ponieważ mogą pomóc we wczesnym wykryciu komplikacji. Wada serca może wymagać operacji korekcyjnej. Inna opcja leczenia może obejmować okulary i aparaty słuchowe, aby poprawić wzrok i słuch dziecka. Te zabiegi mogą również poprawić zdolność dziecka do nauki. I, jeśli pozostawione bez leczenia, mogą prowadzić do uszkodzenia płuc na całe życie. Istnieje wiele sposobów na zdiagnozowanie zespołu Downa u niemowlęcia.

Gdy dziecko rodzi się z zespołem Downa, będzie miało trzy kopie chromosomu 21 genu zamiast dwóch. Chociaż lekarze nie wiedzą, dlaczego niektóre dzieci rodzą się z dodatkowym chromosomem, wiek matki i wiek ojca są często czynnikami w tym stanie. Chociaż stan ten może powodować wiele komplikacji medycznych u dziecka, są one zazwyczaj uleczalne. A wspaniałą wiadomością jest to, że zespół Downa może być leczony.

Diagnoza zespołu Downa może być trudna, ponieważ nie można jej zdiagnozować przed urodzeniem. Około dziewięć na dziesięć dzieci z zespołem Downa przeżyje swój pierwszy rok, a prawie połowa dożyje sześćdziesięciu lat. Jeśli obawiasz się o zdolność dziecka do normalnego rozwoju, skonsultuj się z doradcą genetycznym, aby dowiedzieć się, jak określić najlepszy sposób postępowania. Prawdopodobnie będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twoje dziecko ma tę przypadłość.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top