Co oznacza podnoszenie głowy u niemowlęcia

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z naszedziecko.pl

Co oznacza Co oznacza podnoszenie głowy u niemowlaka? Niemowlęta potrafią kontrolować swoją głowę, gdy są trzymane na brzuszku w wieku około trzech miesięcy. Do trzeciego miesiąca życia potrafią prawie w pełni podnieść głowę do kąta 90 stopni, lecz nadal chwieją głową, gdy siedzą. W końcu uzyskają pełną kontrolę nad głową. W międzyczasie rodzice powinni unikać zbyt mocnego naciskania na dzieci, aby podnieść ich głowy.

Idealny wiek, aby przestać podtrzymywać szyję dziecka, to już trzy miesiące życia. To właśnie w tym wieku niemowlęta osiągają kamienie milowe rozwoju, takie jak samodzielne siedzenie, przewracanie się, poruszanie się, raczkowanie i samodzielne chodzenie. Do czasu osiągnięcia tego kamienia milowego należy podtrzymywać główkę dziecka, gdy jest ona podniesiona. Nie zajmie to dużo czasu, aby dziecko osiągnęło kontrolę nad głową i silną postawę.

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do podnoszenia głowy, zapewnij mu bodźce do tego. Na przykład, spróbuj położyć się obok dziecka na czas brzuszków. Zaangażuje to dziecko i zachęci je do podniesienia głowy wyżej. Podnoś ją również, gdy jest na brzuszku – ale uważnie obserwuj! Dziecko jest bardziej skłonne do sięgania po przedmioty, jeśli ma więcej wsparcia. Więc daj dziecku dużo ćwiczeń!

Kiedy dziecko skończy cztery miesiące, potrafi utrzymać głowę i klatkę piersiową w górze i może oprzeć się na łokciach. Ten kamień milowy nadejdzie wraz z jej przewracaniem się, co rozwinie mięśnie, które podtrzymują jej głowę i szyję później. Do tego czasu ważne jest, aby obserwować ją na wyższym poziomie, aby nie przewróciła się. Możesz również obserwować ją z poziomu podłogi, aby zobaczyć, czy się przewraca, czy stoi w pionie.

Ale nie ma określonego wieku, kiedy dziecko może podnieść głowę, niektóre dzieci mogą to zrobić do czasu, gdy mają jeden miesiąc życia. Podczas gdy to nadal nie jest uważane za pełną kontrolę głowy, to nadal jest to wielki kamień milowy. Najczęściej podnoszenie głowy zdarza się, gdy dziecko leży na brzuszku. Ale możesz również zauważyć, że jej głowa podnosi się, jeśli spoczywa na ramieniu lub klatce piersiowej.

Oprócz rzucania dziecku wyzwania, aby utrzymać głowę w górze, rodzice mogą spróbować metody odwrotnego ciągnięcia. Aby to zrobić, usiądź z plecami przeciwko kanapie i scoot out około dziewięć cali. Ze stopami płasko na podłodze, zegnij kolana i podnieś dziecko na swoje uda. Jeśli dziecko straci kontrolę, delikatnie pociągnij je z powrotem do pozycji startowej. Możesz też spróbować trzymać je za ręce. W ten sposób możesz naciskać rękami ich ramiona i próbować trzymać je za ręce.

Przez pierwsze kilka miesięcy niemowlęta mogą podnosić głowę z własnym podparciem, ale ich mięśnie szyi nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Wspieranie ich głowy wcześnie wzmocni ich mięśnie szyi i pomoże im utrzymać głowę, gdy rosną. Nawet jeśli podnoszenie głowy może być wyzwaniem, wsparcie jest kluczem do zapobiegania urazom szyi. Twoje dziecko będzie w stanie samodzielnie podnieść głowę już wkrótce, o ile będziesz je wspierać.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top