Czy mogę położyć dziecko na boku podczas snu?

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem przedszkolak.eu

Czy kładzenie dziecka na boku podczas snu jest bezpieczne? Większość ekspertów zaleca, aby unikać spania na boku, dopóki dziecko nie będzie potrafiło samo się przewrócić. Jednak Twoje dziecko jest zbyt małe, aby przewrócić się na bok do 4 miesiąca życia. Ponadto, jeśli Twoje dziecko nie przewraca się na brzuszek, nie powinnaś się martwić, że spowoduje to u niego obrażenia. To tylko tymczasowe płaskie miejsce.

Badania wykazały, że spanie na boku zwiększa ryzyko SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowląt. SIDS jest pierwszą przyczyną śmierci niemowląt, a spanie na boku zwiększa ryzyko tego śmiertelnego stanu. Jednak nawet w przypadku ryzyka SIDS, proste modyfikacje mogą pomóc w zapobieganiu mu. Skonsultuj się z pediatrą, aby uzyskać poradę. Możesz dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach spania na boku. Oto szybki przegląd zagrożeń związanych ze spaniem na boku dla Twojego dziecka.

Najlepsza pozycja do spania dla dziecka to pozycja na plecach. Ta pozycja jest najbezpieczniejsza dla dziecka aż do ukończenia przez nie co najmniej jednego roku życia. Badania wskazują również, że niemowlęta śpią na plecach rzadziej niż te na boku. Ponadto dziecko śpiące na plecach może łatwo przewrócić się na brzuch i uniknąć zadławienia. Chociaż niektórzy rodzice mogą się obawiać, że ich dziecko może się zadławić, jeśli się przewróci, nie ma dowodów na poparcie tej tezy. Ponadto niemowlęta z GERD powinny być kładzione do snu na plecach.

Oprócz tego, że nie jest to bezpieczne, spanie na boku może być również niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Ryzyko uduszenia się, zadławienia i płaskich główek jest zwiększone, jeśli dziecko śpi na boku. Oprócz niebezpieczeństwa uduszenia, spanie na boku może być również niebezpieczne dla płuc i tchawicy Twojego dziecka. Dlatego należy unikać spania dziecka na boku, aż do ukończenia przez nie około sześciu miesięcy.

Chociaż wiele niemowląt śpi na boku, nadal lepiej jest dla nich spać na plecach. W ten sposób nie rozwiną płaskiej głowy i mogą zapobiec SIDS. Ponadto, mięśnie szyi rozwijają się w bardziej normalny sposób. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko może się samodzielnie przewrócić, skonsultuj się z pediatrą, aby uzyskać poradę. I, oczywiście, pamiętaj, aby mieć oko na swoje dziecko podczas spania na boku.

Choć Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca spanie dziecka na plecach, istnieje również ryzyko związane z tym. Na przykład, jeśli Twoje dziecko często odwraca głowę na jedną stronę podczas snu, może rozwinąć się stan zwany plagiocefalią. Plagiocefalia to stan, w którym główka niemowlęcia spłaszcza się lub ma osobliwy kształt. Stan ten jest spowodowany miękką czaszką dziecka. Ponadto, dzieci rodzą się ze słabymi mięśniami szyi, więc spanie na plecach powoduje spłaszczenie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top