Co to jest Torticollis?

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z matkapracujaca.pl

Łacińskie słowo oznaczające skręconą szyję to torticollis. Stan ten może wystąpić u Twojego dziecka od urodzenia do 3 miesiąca życia. Chociaż może to być przerażające zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka, to jest to stan przejściowy, który może zostać skorygowany dzięki odpowiedniemu leczeniu. Dwiema częstymi przyczynami kręczu szyi są: poród bezklatkowy i stłoczenie w macicy. Ponadto, torticollis może rozwijać się w wyniku mięśni w szyi zwanych sternocleidomastoid.

Noworodki mają mało siły lub koordynacji, aby utrzymać głowę w środku ich ciała. Kiedy leżą na plecach, naturalnie flop ich głowy do jednej strony. Ale siła i koordynacja, aby utrzymać ich głowy nadal rozwija się do trzeciego miesiąca. Nawet niewielkie nierówności w napięciu mięśniowym lub ustawieniu tułowia mogą spowodować, że noworodek będzie preferował jedną stronę zamiast drugiej. W obu przypadkach ważne jest, aby zrozumieć przyczynę tej preferencji, abyś mógł się odpowiednio dostosować.

Plagiocefalia to stan, w którym głowa nie rozwija się normalnie. Jest to zazwyczaj wynik problemu z mięśniami mostkowo-obojczykowo-sutkowymi (SCM), które funkcjonują w celu obracania i pochylania głowy. Torticollis występuje, gdy jedna strona mięśnia SCM jest krótka i powoduje, że dziecko obraca głowę na jedną stronę. Stan może być ciężki lub łagodny, w zależności od przyczyny i nasilenia.

Torticollis nie jest bolesny dla dziecka, ale jest dla niego niewygodny i powinien być leczony. Ostatecznie, ten stan może prowadzić do długoterminowych problemów, takich jak upośledzona kontrola głowy, trudności w karmieniu i słaba równowaga. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej tak wcześnie, jak to możliwe dla torticollis, aby zapobiec deformacji z staje się trwałe. Twój pediatra zbada dotknięte mięśnie szyi, zrobi zdjęcia rentgenowskie, a nawet zleci USG biodra. Niektóre dzieci z tym warunkiem mają również dysplazję rozwojową biodra, co skutkuje wrodzonym mięśniowym torticollis.

Rodzice mogą być zaniepokojeni preferencjami obracania głowy przez ich dziecko. Jeśli pozostawione bez leczenia, torticollis może prowadzić do zmniejszenia wykorzystania jednego ramienia, zmniejszenie zdolności skanowania wzrokowego i niezrównoważone umiejętności motoryczne i postawy siedzącej. W związku z tym, rodzice muszą być świadomi konsekwencji nie korygowania tego problemu wystarczająco wcześnie. Skuteczne leczenie może przywrócić dziecku normalność w ciągu kilku miesięcy.

W pierwszych miesiącach życia na kształt główki dziecka może mieć wpływ spanie w płaskiej pozycji. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest płaskie lub ma skrzywioną głowę, może to być spowodowane długotrwałym przebywaniem w foteliku samochodowym lub na wysokim siedzeniu. Możesz zapobiec tej dolegliwości, utrzymując inną pozycję główki dziecka w łóżeczku. Zmiana pozycji główki dziecka może spowodować dużą różnicę w sposobie postrzegania świata przez dziecko.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top