Jak zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku?

Możesz zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku kładąc je na swojej klatce piersiowej lub brzuchu. Upewnij się, że siedzisz blisko dziecka i mówisz do niego, aby je zaangażować. Dziecko może również poruszać rączkami, aby naśladować dźwięki lub sięgnąć po ulubioną zabawkę. Spróbuj porozmawiać z nim przez co najmniej kilka minut, zanim pozwolisz mu położyć się na plecach. Twoim celem jest zachęcenie ich do cieszenia się leżeniem na brzuszku i bycia wygodnym w tej pozycji.

Gdy dziecko osiągnie wiek dwóch do trzech miesięcy, możesz przenieść go lub ją na podłogę na czas brzuszków. Umieść klatkę piersiową przeciwko poduszce do karmienia lub zwiniętemu ręcznikowi plażowemu. Umieść rekwizyty na podłodze, aby pomóc dziecku się podeprzeć, lub użyj ręcznika kuchennego zwiniętego w hamak. Twoje dziecko może wtedy cieszyć się ruchem Twoich rąk, podczas gdy Ty zabawiasz je zabawką lub książką.

Chociaż możesz chcieć zostawić dziecko na brzuchu podczas drzemki, nigdy nie powinnaś zostawiać go samego w tej pozycji. Niemowlę może się udusić w tej niebezpiecznej pozycji. Chociaż chcesz, aby Twoje dziecko spało, najlepiej jest przełączyć je na plecy na drzemki. Jeśli jednak zostawisz go na brzuszku, ryzykujesz SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt) – a smoczki mogą rozpraszać dziecko.

Możesz zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, zapewniając mu wiele okazji do zabawy i stymulacji. Czas na brzuszku powinien być częścią codziennej rutyny Twojego dziecka, a nie niedogodnością. Chociaż zabawa z dzieckiem podczas leżenia na brzuszku może być pomocna, upewnij się, że nadzorujesz ją ściśle i nie pozwalasz dziecku spędzać na brzuszku więcej czasu niż jest to konieczne.

Do czasu, gdy dziecko ma cztery miesiące, prawdopodobnie rozwinęło już pewną tolerancję na leżenie na brzuszku. Niektóre dzieci tolerują to bardzo dobrze, ale inne nie są tak chętne do współpracy. Jeśli dziecko wydaje się być niewygodne na brzuszku, najlepiej pozostać z nim i spróbować innym razem. Jeśli nie uzyskasz pożądanych rezultatów w tym czasie, możesz chcieć zrobić sobie przerwę od rodzicielstwa.

Eksperci zalecają, aby zachęcać dziecko do spania na brzuszku, gdy dziecko ma już fizyczne umiejętności do tego. Jeśli Twoje dziecko jest w stanie przewrócić się na obie strony ciała, może chcieć pozostać na brzuszku przez dłuższy czas. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz skontaktować się z pediatrą. Dobry pediatra pomoże ci zdecydować, czy zachęcać dziecko do leżenia na brzuszku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top