Czy można karmić dziecko na brzuchu?

W ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie możesz zadawać sobie pytanie: „Czy można karmić dziecko na brzuchu?”. Pomimo wielu korzyści płynących z karmienia dziecka na brzuchu, istnieje powszechny mit. Według popularnych materiałów edukacyjnych na temat karmienia piersią, dzieci powinny być karmione z prędkością pięciu do siedmiu ml na godzinę, ale w rzeczywistości żołądek noworodka jest znacznie większy. Łożysko, które produkuje mleko, pomaga noworodkowi dostosować się do przerywanego schematu karmienia.

Jeśli nie możesz karmić piersią, spróbuj trzymać rugby lub zwiniętej pieluszki z materiału. Butelka z ciepłą wodą wewnątrz pieluchy z tkaniny pomaga zrelaksować brzuszek dziecka. Niektóre mamy twierdzą, że może to pomóc w ich powrocie do zdrowia. Podobnie, trzymanie dziecka blisko ciebie może pomóc w stymulowaniu dostaw mleka. Jeśli Twoje dziecko odczuwa dyskomfort, powinnaś spróbować formuły przyjaznej dla brzuszka, takiej jak Similac Total ComfortTM.

Noworodki nie są w stanie utrzymać dużo przy jednym karmieniu. Jednak ich żołądki rozciągają się z czasem. Możesz zmierzyć rozmiar żołądka, patrząc na zamknięte pięści dziecka. Jedna pięść to zrelaksowany brzuch, a dwie pięści to komfortowo rozciągnięty brzuch. Większość noworodków waży około uncji na pięść. Jeśli Twoje dziecko ma zbyt duży żołądek, zacznie marudzić i prawdopodobnie wypluje mleko z piersi.

Jeśli Twoje dziecko wymiotuje, spróbuj wykonać badanie barytowe zamiast badania USG. Dzieci połykają kredowy płyn, który zawiera bar. Może to również pomóc lekarzowi zidentyfikować, czy istnieje blokada lub zwężenie odźwiernika. Jeśli Twoje dziecko wymiotuje po jedzeniu, lekarz może zlecić badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu elektrolitów. Może to być spowodowane wymiotami kwasem żołądkowym lub odwodnieniem.

Mimo że karmienie dziecka na brzuchu nie jest zalecane przez pierwsze kilka tygodni, nie jest to niemożliwe. Choć nie zaleca się karmienia dziecka na brzuchu przez pierwsze kilka miesięcy życia, może to być bardzo korzystne dla trawienia i bekania. Poprawia też pojemność płuc i jest kojące dla dziecka. Musisz jednak upewnić się, że dziecku jest wystarczająco wygodnie i nie jest ono aktywnie ssące.

Nowi rodzice mogą być zdezorientowani ilością płynów przechodzących przez ich noworodka. Oprócz zdezorientowania, mogą się zastanawiać, czy karmią dziecko wystarczająco. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zrozumieć, jak działa układ pokarmowy niemowląt i jak karmić je na żołądku, nie powodując problemów. Żołądek noworodka jest znacznie mniejszy niż dorosłego, dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej ilości pokarmu i płynów, aby nie dopuścić do przekarmienia dziecka.

Korzyści płynące z kontaktu skóra do skóry są ogromne. Proces karmienia bezpośrednio na skórze dziecka sprawia, że rodzice czują się bardziej pewni swoich umiejętności rodzicielskich i połączenia z dzieckiem. Podczas karmienia przez rurkę mogłaś zaobserwować pewne wskazówki dotyczące karmienia, które dziecko wykazuje. Może to oznaczać, że karmienie przez rurkę dobiega końca i dziecko jest gotowe do karmienia butelką lub piersią.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top