Informacje o tym, czy niemowlę może pić wodę

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z porady-poloznej.pl

Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko może być za małe na picie wody, nie jesteś sam. Duża część rodziców słyszała radę, aby nie podawać wody niemowlętom zanim zaczną jeść pokarmy stałe. To, czy ta rada jest zakorzeniona w dobrych radach, czy nie, sprowadza się do osobistych preferencji. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu, kiedy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia picia wody. Na przykład klimat i główne źródła pożywienia odgrywają rolę w określeniu, ile wody może wypić twoje niemowlę.

Generalnie, jeśli dziecko karmi piersią i dobrze się odżywia, jest mało prawdopodobne, aby się odwodniło. Jednak, gdy dziecko ma chorobę lub nie pije wystarczająco dużo, jest podatne na odwodnienie. Podczas choroby dziecko ma tendencję do opuszczania karmienia i spożywania mniejszej ilości pokarmu niż zazwyczaj. Wymioty i biegunka również powodują, że dziecko traci więcej płynów niż przyjmuje. Kiedy Twoje dziecko jest odwodnione, może mniej płakać i wykazywać oznaki osłabienia i niezwykłego zmęczenia.

Przez pierwsze 6 miesięcy życia, żołądek dziecka stopniowo rośnie, osiągając pojemność około 80 do 150 mL w jednym miesiącu. W wieku sześciu miesięcy urósł do około siedmiu uncji i około 80 do 150 mL. Jeśli czujesz, że Twoje dziecko jest odwodnione, natychmiast zadzwoń do pediatry. Informacje o tym, czy niemowlę może pić wodę, brzmią przytłaczająco, ale w rzeczywistości jest to znacznie prostsze, niż może się wydawać.

W czasie, gdy czekasz na wprowadzenie pokarmów stałych, bezpiecznie jest podać dziecku kubek sippy z wodą, zanim przejdziesz do pokarmów stałych. Chociaż najprawdopodobniej dasz dziecku tylko kilka łyków na raz, pomoże mu to przyzwyczaić się do smaku wody i przygotuje je do picia większej ilości. Jeśli jednak Twoje dziecko nie jest zainteresowane piciem, poczekaj do szóstego miesiąca życia.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy dziecko ma mniej niż sześć miesięcy. Mleko matki i formuła są jedynymi formami płynów, które dzieci powinny spożywać. Podczas gdy woda jest dozwolona dla dzieci starszych niż sześć miesięcy, wprowadzenie wody przed tym wiekiem może spowodować biegunkę, a to może prowadzić do odwodnienia. Ponadto może to spowodować, że dziecko przestanie karmić, co zmniejszy ilość mleka w piersiach. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli karmisz piersią.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top