Jaką wagę powinno przybrać niemowlę?

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z polkadotbaby.pl

W pierwszych tygodniach życia Twoje dziecko powinno przybierać na wadze kilka gramów tłuszczu dziennie. Jednak pod koniec trzeciego miesiąca życia, dziecko prawdopodobnie osiągnie już swoją pełną wagę. Do sześciu miesięcy powinno podwoić swoją wagę urodzeniową i być na dobrej drodze do wzrostu. Po upływie sześciu miesięcy przyrost wagi spowolni się. Przez cały ten czas powinnaś konsultować się z pielęgniarką środowiskową w celu uzyskania porady na temat najlepszego odżywiania dziecka.

Po pierwsze, upewnij się, że ważysz swoje dziecko na tej samej wadze za każdym razem. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach, ponieważ różne wagi będą dawały różne odczyty. Pieluchy i ubrania mogą również powodować wahania wagi. Ponadto należy upewnić się, że waga jest wyzerowana przed ważeniem dziecka. Po drugie, upewnij się, że dziecko jest wyśrodkowane na tacy wagi. Powinnaś spróbować wykonać dwa pomiary dziecka, aby uzyskać dokładniejszy odczyt. Pamiętaj, aby unikać ważenia dziecka, gdy płacze lub jest zdenerwowane. To sprawi, że trudno będzie Ci uzyskać odpowiedni pomiar.

Innym ważnym czynnikiem do rozważenia jest ogólny stan zdrowia matki i dieta w czasie ciąży. Matka z cukrzycą ciążową lub wysokim poziomem cukru we krwi prawdopodobnie będzie miała większe dziecko niż przeciętnie. Genetyka dziecka może również odgrywać rolę. Genetyka może predysponować dziecko do mniejszego rozmiaru w wieku dorosłym. Niektóre dzieci rodzą się mniejsze niż przeciętnie i muszą szybko przybrać na wadze, aby nadrobić zaległości.

Wcześniaki zwykle tracą około jednego funta w pierwszym tygodniu po urodzeniu. Po tym czasie większość dzieci wraca do swojej wagi urodzeniowej w ciągu miesiąca lub tak. Jeśli jednak Twoje dziecko traci na wadze, ważne jest, aby natychmiast udać się do lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci przybierają na wadze od jednego do dwóch funtów miesięcznie. Zdrowe dziecko potroi swoją wagę urodzeniową do drugiego roku życia. Kiedy zaczniesz karmić dziecko piersią, upewnij się, że wydaje się ono zadowolone i usatysfakcjonowane każdym karmieniem.

Powolny przyrost wagi jest również znany jako „failure to thrive”. Nie jest to jednak choroba, lecz wynik wielu czynników, które uniemożliwiają dziecku przyswajanie kalorii potrzebnych do wzrostu. Przeciętna waga dziecka podwaja się w ciągu pierwszych czterech miesięcy życia i potyka się do końca pierwszego roku. Stąd, jeśli Twoje dziecko urodziło się z wagą 6 funtów, będzie ważyć 12 funtów w ciągu sześciu miesięcy i 18 funtów do roku.

Zdrowe dziecko jest zwykle w stanie uzyskać swoją wagę urodzeniową w ciągu 10 dni do dwóch tygodni po urodzeniu. Jednak może to potrwać nieco dłużej, jeśli on lub ona był wcześniak lub chory, kiedy się urodzili. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie przybiera na wadze do końca pierwszych dwóch tygodni, czas poszukać diagnozy lekarskiej. Jak w przypadku każdego problemu zdrowotnego, czas jest wszystkim, więc skontaktuj się z pediatrą natychmiast, jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top