Jak prawidłowo układać dziecko na boku

Istnieje wiele powodów, dla których nie powinno się kłaść dziecka do snu na boku. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, ponieważ przełyk i tchawica znajdują się na plecach. Dodatkowo, spanie na boku może spowodować przewrócenie się dziecka, co jest bardzo niebezpieczne dla noworodka. Na szczęście są sposoby, aby temu zapobiec, np. używanie miękkiego materaca.

Aby ułożyć dziecko na plecach, najpierw połóż je na brzuszku. Zegnij prawą nogę i rozciągnij lewą rękę nad ich głową. Przytrzymaj ich ramiona, podczas gdy delikatnie je poklepujesz. Poklepuj je po plecach w tym samym tempie, w jakim bije jego serce. Możesz zaśpiewać im kojącą piosenkę lub policzyć w głowie podczas poklepywania. Po zakończeniu klepania dziecka, przewróć je na plecy.

Jeśli martwisz się o zagrożenie zadławieniem, nie pozwól dziecku spać na boku. Nie tylko stwarza to zagrożenie zadławienia, ale również utrudnia oddychanie. Kładzenie dziecka do snu na boku może spowodować skręcenie tchawicy dziecka, co utrudnia mu prawidłowe oddychanie. Jeśli masz dziecko, które nie potrafi przewrócić się z pleców na bok, spróbuj uprzęży do odzyskiwania.

Gdy chcesz uśpić dziecko na boku, powinieneś użyć kocyka lub swaddle, dopóki nie będą w stanie się przewrócić. Pozwala to na pozostawienie wolnych ramion i obniża ryzyko uduszenia, gdy przetaczają się na brzuszek. Podobnie, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko spało na boku, spróbuj zabawy na brzuszku i upewnij się, że twarz dziecka jest skierowana w stronę pokoju. Ale układanie dziecka na boku nie jest zalecane, jeśli nie jest ono gotowe do spania na plecach.

Gdy dziecko rodzi się przedwcześnie, najprawdopodobniej spało na swoim przodzie w jednostce neonatologicznej. W pierwszych dniach życia istotne jest, aby umieścić je na plecach, aby zmniejszyć szansę na rozwój nawracającego stanu refluksu. Dziecko mogło być również trzymane na przodzie na oddziale noworodkowym, gdzie jest stale monitorowane. Z wiekiem powinny być układane na boku, aby uniknąć tego problemu.

Najbezpieczniejszą pozycją do spania dla dziecka są plecy. Badania dowiodły, że spanie na plecach zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS. Z tego powodu Amerykańska Akademia Pediatrii zaleciła rodzicom układanie dzieci na plecach do momentu, gdy będą one mogły bezpiecznie przewracać się w każdą stronę. Jeśli więc nie jesteś pewna, jak prawidłowo ułożyć dziecko na boku, pamiętaj, aby zapytać opiekunów i przyjaciół dziecka, czy przestrzegają najbezpieczniejszej pozycji do spania dla swojego dziecka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top