Wino a karmienie piersią. O czym musi wiedzieć każda mama?

Wino a karmienie piersią

Jeśli karmisz piersią, koniecznie sprawdź, czy możesz pić alkohol. W naszym krótkim artykule wino a karmienie piersią dowiesz się, czy wino bezalkoholowe (o którym więcej można przeczytać tu: https://naszewino.pl/wino-bezalkoholowe) jest dozwolone w trakcie laktacji oraz jak alkohol wpływa na karmienie piersią.

Wino jest nieodłącznym elementem wielu imprez rodzinnych i nie tylko. Niestety alkohol, nawet w małych ilościach, może wpływać na laktację. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy możesz spożywać wino bezalkoholowe, a w punkcie wino a karmienie piersią sprawdzisz, czy warto pić alkohol w trakcie laktacji. To ważne informacje dla każdej mamy, która chce karmić swojego maluszka w sposób naturalny.

Wino a karmienie piersią – jak alkohol wpływa na rozwój dziecka

Na pewno znany jest Ci temat alkoholowego zespołu płodowego – FAS, który jest skutkiem picia alkoholu w ciąży. W oczekiwaniu na dziecko należy więc wstrzymać się od spożywania jakichkolwiek ilości alkoholu. Jest on niebezpieczny dla płodu i powoduje wiele uszkodzeń, zwłaszcza w mózgu oraz układzie nerwowym. Dzieci z FAS rodzą się znacznie mniejsze, są bardziej narażone na choroby, a także mają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem w późniejszym wieku. 

Wiele kobiet w trakcie laktacji chce sobie pofolgować, dlatego sięga po napoje wyskokowe. Czy jednak są one zabronione w trakcie laktacji? Co mają ze sobą wspólnego wino a karmienie piersią? Alkohol nie jest całkowicie zabroniony w trakcie laktacji, ale może on ją zaburzać, dlatego przy jego spożywaniu należy zachować rozwagę. Alkohol przerywa proces produkcji mleka, a wypicie nawet jednego piwa lub kieliszka wina zmniejsza laktację nawet o 15 do 25%. Jeśli planujesz karmienie piersią, zachowaj abstynencję do co najmniej 6 miesiąca życia dziecka. To czas, kiedy maluch bardzo szybko się rozwija, dlatego potrzebuje pełnowartościowego pokarmu. Niektóre leki również zawierają alkohol, który wchłania się przez skórę i błony śluzowe. Jeśli więc zażywasz leki na przewlekłe choroby, koniecznie sprawdź ich skład lub poinformuj swojego lekarza prowadzącego o karmieniu piersią. Warto poczytać o alkoholu w ciąży i wyszukać w tym takich informacji jak – wino a karmienie piersią. 

Umiarkowane picie w trakcie laktacji – wino a karmienie piersią

Jeśli chodzi o wino i karmienie piersią, to nie jest ono wskazane. Jeśli jednak chcesz napić się kieliszek wina, koniecznie przed jego spożyciem odciągnij pokarm do butelki. Po spożyciu nie możesz karmić piersią przez najbliższe 2-3 godziny Warto się zabezpieczyć się i odciągnąć część pokarmu przed zakrapianą imprezą. Niektóre mamy radzą, by odciągnąć część pokarmu, by móc nakarmić dziecko po napiciu się wina lub piwa. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ alkohol utrzymuje się w pokarmie tak długo, jak długo jest on w ciele matki. Dobrze jest więc zakupić alkomat, który wskaże, kiedy możesz bezpiecznie nakarmić malucha. Jeśli przesadzisz z alkoholem, nie będziesz mogła karmić dziecka nawet przez 15 godzin. Wtedy będziesz mieć pewność, że wątroba zdążyła usunąć go z organizmu. 

Pamiętaj, że większą szkodą dla dziecka będzie brak karmienia piersią przy okazjonalnym piciu, niż odczekanie kilku lub kilkunastu godzin do momentu, aż alkohol zostanie całkowicie usunięty z organizmu. Przy stałych porach karmienia warto więc odciągnąć pokarm wcześniej i nakarmić nim dziecko. 

Wino bezalkoholowe – bezpieczna alternatywa dla mam karmiących

Jeśli Twój maluch nie uznaje butelek, a Ty nie chcesz pozbawiać go swojego pokarmu, idealną alternatywą będzie wino bezalkoholowe. Dzięki specjalnemu procesowi, zwanego odparowywaniem, wino to nie posiada tyle procentów, co wino wytwarzane metodą tradycyjną. Nie jest ono całkowicie pozbawione alkoholu, ale jego procentowa zawartość nie przekracza 0,5. Dobrej jakości trunek bez procentów nie różni się smakiem od win z alkoholem. Jest lekkie, a przede wszystkim będzie bezpieczną alternatywą dla kobiet karmiących piersią. Ze względu na niewielką zawartość alkoholu warto jednak odczekać z karmieniem malucha około godziny po jego spożyciu.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top