Co jest ważne w pierwszych dniach życia dziecka?

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu sklepbabyland.pl

Pierwsze dni życia Twojego nowego dziecka to magiczny czas, w którym będziesz cieszyć się przytulaniem, karmieniem i dotykaniem skóry. Proces tworzenia więzi jest już w toku i choć uczucia miłości i przywiązania mogą pojawić się szybko, to może upłynąć kilka dni zanim rozwiną się w pełni. Wiedza o tym, czego się spodziewać w tym kluczowym okresie życia dziecka, pomoże Ci poradzić sobie z jego wyjątkowymi wymaganiami.

Postaraj się naśladować to, co robi Twoje dziecko. Staraj się mówić cicho i w „mowie niemowląt”, aby dziecko nauczyło się Cię naśladować. Jeśli możesz, używaj obrazków przedstawiających rzeczy, które dziecko rozpoznaje. Dziecko uczy się rozpoznawać przedmioty na świecie poprzez naśladowanie tego, co robisz i mówisz, i zacznie naśladować Twoje działania zanim się zorientujesz. Próba naśladowania ruchów dziecka pomoże mu również rozwinąć poczucie kontroli nad swoim ciałem.

Lekarz przeprowadzi egzamin fizyczny na twoim nowym dziecku, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych nieprawidłowości. Najczęstszą procedurą jest podejście od głowy do stóp. Podczas tego egzaminu lekarz sprawdzi, czy nie ma krwiaków i podskórnego obrzęku. Sprawdzi również, czy szwy nie są zbyt mocne, czy ciemiączka przednie i tylne są drożne oraz czy nie ma symetrii otworów nosowych. Lekarz sprawdzi również biodra dziecka, aby stwierdzić, czy rozwija się ono prawidłowo.

Pępowina Twojego noworodka odpadnie w ciągu dziesięciu dni. W pierwszych dniach życia Twojego dziecka ważne jest, aby utrzymać pępowinę w czystości. Jeśli obszar ten stanie się czerwony lub lepki, powiedz o tym swojej położnej lub lekarzowi rodzinnemu. Twoje dziecko będzie miało również znamiona. Są one normalne i nie wymagają pomocy medycznej, ale powinnaś być ich świadoma. Te znaki mogą być trwałe i znikną z czasem.

Kąpiel dziecka jest ważnym zadaniem i możesz to zrobić za pomocą gąbki lub wody. Podczas gdy kąpiel może być nerwowa dla rodziców, kąpiel wieczorem jest idealna, aby uspokoić twoje nowe dziecko. Kąpiele powinny być wykonywane tylko kilka razy w tygodniu. Utrzymanie obszaru pieluszki w czystości i suchości jest również ważne, choć nie należy nadmiernie kąpać noworodka, ponieważ może to spowodować wysuszenie skóry.

Rozwój mózgu dziecka rozpoczyna się w ciągu pierwszych stu dni jego życia, więc ważne jest, aby pielęgnować swoje nowe dziecko w tym kluczowym czasie. Rozwój mózgu jest szybki i zacznie się kształtować w pierwszych miesiącach życia dziecka. Do trzeciego miesiąca życia dzieci potrafią się śmiać i pokazywać swoje twarze. Zaczynają również uczyć się rozumienia świata i tego, jak on działa. Jeśli nie mają silnego poczucia bezpieczeństwa, będą czuły się przytłoczone światem zewnętrznym.

Bonding jest ważny, ale nie dzieje się automatycznie. Nowi rodzice mogą czuć się nieco oderwani od swojego nowego dziecka i martwić się o swoją zdolność do opieki nad nim. Wykonywanie zadań z noworodkiem może pomóc Twojej pewności siebie w opiece nad nim. Spróbuj śpiewać mu, naśladować jego dźwięki i nawiązać kontakt wzrokowy, gdy go trzymasz. Te czynności mogą sprawić, że Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie i pewnie, podczas gdy Ty będziesz się z nim wiązać.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top