Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z nicebaby.pl
Pierwszym pytaniem, które powinnaś sobie zadać jest: jak często powinnam myć moje dziecko? Jeśli nie jesteś pewna odpowiedzi, istnieje kilka podstawowych kroków, które możesz podjąć, aby utrzymać dziecko w czystości i świeżym zapachu. Dzieci często się ślinią i kapią, więc musisz utrzymywać je w czystości, wycierając ich buzie. Pamiętaj również o podniesieniu ich podbródka i oczyszczeniu przestrzeni pod szyją. Mleko i ślina mogą powodować wysypki i podrażnienia skóry, jeśli nie są czyszczone.
Po pierwsze, unikaj ostrych mydeł. Skóra dziecka jest wrażliwa, a mydło może powodować wysypki. Zamiast tego używaj łagodnych mydeł, które są wolne od barwników i dodatków. Możesz również używać delikatnych szamponów i odżywek do włosów i ciała dziecka. Pamiętaj o stosowaniu kremu nawilżającego, zwłaszcza na skórę głowy i nogi! Ważne jest również, aby wiedzieć, ile myć dziecko – im częściej dziecko się bawi, tym częściej powinnaś je myć.
Po spłukaniu dziecka zawsze dokładnie umyj skórę. Zawsze używaj ściereczki i łagodnego szamponu dla dzieci lub mydła, aby delikatnie oczyścić skórę. Zwróć szczególną uwagę na fałdy i zagniecenia, a po umyciu dokładnie spłucz. Ważna jest też temperatura wody. Skóra dziecka jest cieńsza niż skóra osoby dorosłej, więc temperatura wody, która jest idealna dla Ciebie, będzie zbyt gorąca dla Twojego dziecka. Przetestuj temperaturę wody, wbijając w nią łokieć i poczuj jej temperaturę.
Generalnie nie powinno się kąpać dziecka codziennie, dopóki nie jest brudne, ale ważne jest, aby kąpać dziecko co najmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej w kąpieli z gąbką, i tylko do momentu odpadnięcia pępowiny. Większość niemowląt nie potrzebuje codziennej kąpieli, ale może ona być kojąca zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Zawsze możesz też umyć dziecko od czasu do czasu w ramach rytuału na dobranoc.
Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci nie powinny pozostawać same podczas mycia. Jeśli zostawisz dziecko bez opieki, może to być dla niego szkodliwe. Podczas mycia należy trzymać dziecko w ramionach, aby chronić je przed urazami i infekcjami. Ważne jest również, aby pamiętać, że oczy dziecka będą bardzo wrażliwe. Pamiętaj więc, aby dokładnie przetrzeć ich twarz mokrą ściereczką.
Pamiętaj, aby używać delikatnego mydła podczas kąpieli dziecka. Dobrym pomysłem jest również użycie letniej wody i trzymanie ręki na nich podczas kąpieli. Nie chcesz, aby Twoje dziecko utonęło, więc trzymaj jedną rękę w wannie przez cały czas. Jeśli nie możesz mieć dziecka na oku, zawsze możesz poprosić kogoś o przyniesienie ręcznika lub innego przedmiotu, o którym zapomniałaś.
Noworodki nie powinny mieć kąpieli codziennie, ponieważ rzadko brudzą się na tyle, by jej potrzebować. Z reguły trzy lub cztery kąpiele w tygodniu powinny wystarczyć na ich pierwszy rok. Branie dziecka do zbyt wielu kąpieli na raz może wysuszyć jego skórę, dlatego pediatrzy zalecają tylko kąpiele z gąbką. Jeśli dziecko miało już usuniętą pępowinę, powinna ona odpaść sama po jednym do dwóch tygodni. Jeśli kikut nie zejdzie do tego czasu, skontaktuj się z lekarzem.
Podobne tematy