Dlaczego niemowlę jest lękliwe?

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z euro-baby.pl

Powód, dla którego niemowlę boi się ciemności nie zawsze jest w pełni zrozumiały. Może być również tak, że boi się dziwnych dźwięków w nocy. Czasami strach dziecka może opierać się na mało wiarygodnym wyjaśnieniu, które dziecko wymyśliło dla danego obiektu. Na przykład dziecko może wierzyć, że ćma uderzająca w żarówkę to zbój. Istnieje kilka przyczyn tego strachu, a niektóre z nich są bardzo powszechne u niemowląt.

Bez względu na przyczynę, większość dzieci wyrasta ze swoich lęków, gdy stają się bardziej bezpieczne i zaczynają odróżniać fantazję od rzeczywistości. Podejmując wysiłek, aby szanować uczucia dziecka, możesz pomóc mu przezwyciężyć jego strach. Ostatecznie proces ten może zająć kilka miesięcy lub lat, ale może pomóc. Oto kilka wskazówek, jak pomóc dziecku pokonać jego lęki. Jeśli obawiasz się jakiegoś wydarzenia, spróbuj wcześniej porozmawiać o nim z dzieckiem. To sprawi, że poczuje się mniej samotne i da mu poczucie kontroli nad swoimi lękami.

Po pierwsze, postaraj się wyeliminować źródło lęku dziecka. Najczęstszą przyczyną strachu jest nagłe wtargnięcie. Niemowlęta są niezwykle wrażliwe na swoją przestrzeń osobistą i łatwo się przestraszą, jeśli ich przestrzeń zostanie naruszona. Ponadto nagłe odgłosy, takie jak syreny czy grzmoty, również mogą być przerażające. Dobrym pomysłem może być uniknięcie źródła lęków dziecka poprzez niedopuszczenie do ich zaistnienia.

Choć większość lęków można pokonać, niektóre dzieci nie mają żadnej kontroli nad własnym lękiem wysokości. Lęk wysokości niemowlęcia jest związany z ich kompensacją posturalną. Niemowlęta, które rozwijają kompensację posturalną, będą miały większy lęk przed wysokością niż te, które mają słabą równowagę. Staraj się więc nie pozwalać dziecku na doświadczanie nowych wrażeń, chyba że są one całkowicie denerwujące. Ewentualnie, jeśli się czegoś boją, daj im znać.

Choć strach Twojego dziecka jest naturalny, może być dla Ciebie niepokojący. Pamiętaj jednak, że lęki to znak, że Twoje dziecko uczy się o otaczającym go świecie. Zdobywa doświadczenie i poznaje własne możliwości radzenia sobie w różnych sytuacjach. W końcu Twoje dziecko nauczy się, że te straszne rzeczy nie są wcale takie straszne i że może sobie z nimi poradzić w pozytywny sposób. Z czasem, zrozumieniem i odważnym zachowaniem, Twoje dziecko może pokonać swój strach i nabrać pewności siebie.

Oprócz zrozumienia lęków dziecka, możesz czytać książki o radzeniu sobie z lękami w dzieciństwie. Książki i filmy dla dzieci mogą pomóc im nauczyć się, jak stawić czoła swoim lękom, a rodzice mogą pomóc dziecku radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pomocne jest również posiadanie codziennej rutyny dla dziecka. Dzięki temu strach nie będzie kontrolował Twojego dziecka. Odpowiednia rutyna sprawi, że dziecko będzie czuło się komfortowo w interakcji ze światem zewnętrznym.

Chociaż strach przed obcymi jest normalną częścią rozwoju dziecka, rodzice nigdy nie powinni go ignorować. Przedstawiaj dziecku nowe osoby stopniowo i pozwól im siedzieć na Twoich kolanach. Jeśli to możliwe, przedstawiaj dziecku nowe osoby w domu. Dom jest dla niego najbardziej znanym miejscem i może pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo w otoczeniu nowych osób. Jeśli dziecko boi się obcych, spróbuj je pocieszyć swoimi rękami lub językiem ciała, albo odsuń je od tej sytuacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top